Snežana Dragićević (Milikić)
Dragićević (Milikić), Snežana, crnogorska briološkinja (Mojkovac, 30. IX 1972 –). Osnovnu školu i gimnaziju završila je u Podgorici, kao i studije biologije na Prirodno-matematičkom fakultetu, 1996. godine. Školske 1996/97. godine, kao stipendistkinja Ministarstva nauke Crne Gore, na matičnom fakultetu angažovana je kao saradnica u nastavi na predmetu Fiziologija biljaka. Od 1997. godine počinje da radi u → Prirodnjačkom muzeju Crne Gore, kao kustoskinja u Zbirci mahovina u okviru koje je, nekoliko godina kasnije, formirala zbirku lišajeva (od 2007. godine u zvanju je muzejske savjetnice; 2018. godine u zvanju više naučne saradnice za oblast botanika). Magistrirala je 2001. godine na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu na temi Flora mahovina kanjona Mrtvice. U ovom radu daje prikaz 122 mahovine, od čega se 14 vrsta po prvi put navode za floru mahovina Crne Gore. Na istoj katedri, 2008. godine, odbranila je doktorsku disertaciju pod nazivom Taksonomska, fitogeografska i ekološka analiza flore mahovina reke Morače, u kojoj je navela 251 mahovinu, od čega su 17 nove za floru Crne Gore. Iste godine, u koautorstvu sa kolegama iz regiona, publikuje ček listu pravih mahovina jugoistočne Evrope u kojoj je za Crnu Goru prikazana 491 vrsta. Zajedno sa svojim mentorima iz Beograda: → Milanom Veljićem, → Petrom Marinom i → Branimirom Petkovićem publikuje briološke radove za planinu → Sinjavinu i rijeku Taru, a sa → Beátom Papp i → Peterom Erzbergerom o → Bjelasici, → Komovima i → Orjenu, sa više stotina prikazanih vrsta i više desetina novih vrsta za briofloru Crne Gore. Godine 2014. sa → Brankom Anđićem proučava floru mahovina na području Podgorice, a 2015. godine sa → Anjom Božović (Vulević) mahovine Tepačkih šuma na → Durmitoru. Kao članica Evropskog komiteta za konzervaciju mahovina, 2015. godine učestvuje u izradi prijedloga nove Crvene liste mahovina Evrope i izradi ček liste mahovina Crne Gore, u kojoj se za našu zemlju navodi 701 vrsta. U koautorstvu je objavila 2 udžbenika za osnovnu školu i 1 radnu svesku (Priroda). Autorka je, koautorka i saradnica na više od 20 izložbi Prirodnjačkog muzeja Crne Gore.
Lit.: Radovan Damjanović, Leksikon ličnosti crnogorske prosvjete, Podgorica, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, 2018, str. 160.
Bibl.: Snežana Dragićević & Milan Veljić, Pregled mahovina Crne Gore, Pos. Izd., Knj. 1, Podgorica, Prirodnjački muzej Crne Gore, 2006, str. 99.
N. Bubanja