Zaštićena područja, zaštićena prirodna dobra, odnosno područja definisana Zakonom o zaštiti prirode, koja obuhvataju: strogi rezervat prirode, nacionalni park, posebni rezervat prirode, park prirode, spomenik prirode i predio izuzetnih odlika. Broj zaštićenih područja u Crnoj Gori je 75 i obuhvataju površinu od 185.476,8 ha odnosno 13.42% kopnene teritorije i 3.801,42 ha, odnosno 0,8% morske teritorije države.

Strogi rezervat prirode je područje kopna ili mora, odnosno kopna i mora sa izuzetnim ili reprezentativnim ekosistemima, neizmijenjenom ili neznatno izmijenjenom ukupnom prirodom, a namijenjen je isključivo praćenju stanja i očuvanju izvorne prirode i naučnom istraživanju, kojim se ne mijenjaju osnovna obilježja i ne ugrožava slobodno odvijanje prirodnih pojava i procesa. U Crnoj Gori postoje tri stroga rezervata prirode, nalaze se na Skadarskom jezeru, u pitanju su Mrijestilište ukljeve, Rezervat Pančeva oka i Manastirska tapija.

Nacionalni park je prirodno područje kopna ili područje mora, odnosno kopna i mora koje je određeno da štiti ekološki integritet jednog ili više ekosistema za sadašnje i buduće generacije, radi onemogućavanja neadekvatnog korišćenja prirodnih dobara, ili drugih štetnih radnji i aktivnosti i obezbjeđivanja duhovnih, naučnih, obrazovnih, rekreativnih potreba i potreba posjetilaca koje su saglasne sa očuvanjem životne sredine i kulture. Nacionalni parkovi u Crnoj Gori su: → Lovćen, → Biogradska gora, → Skadarsko jezero, → Durmitor i → Prokletije.

Posebni rezervat prirode je područje kopna ili mora, odnosno kopna i mora od naročitog značaja zbog jedinstvenosti, rijetkosti ili reprezentativnosti prirodnih vrijednosti, a koje obuhvata stanište ugrožene divlje vrste biljaka, životinja i gljiva, u kojem čovjek živi usklađeno sa prirodom i koje se štiti radi očuvanja prirodnih uslova i vrijednosti. Jedini posebni rezervat prirode u Crnoj Gori su Tivatska solila.

Park prirode je prostrano prirodno ili dijelom kultivisano područje kopna i/ili mora, koje karakteriše visok nivo biološke raznovrsnosti i/ili geoloških vrijednosti sa značajnim predionim, kulturno-istorijskim vrijednostima i ekološkim obilježjima od nacionalnog i međunarodnog značaja. U Crnoj Gori ima 8 parkova prirode, „Komovi”, „Piva”, „Dragišnica i Komarnica”, „Ulcinjska solana”, „Orjen”, „Rijeka Zeta” „Platamuni” i „Katič”.

Spomenik prirode je područje kopna ili mora, odnosno kopna i mora u kojem se nalazi jedan ili više prirodnih ili prirodno-kulturnih oblika, koji imaju ekološku, naučnu, estetsku, kulturnu ili obrazovnu vrijednost. Spomenici prirode su najzastupljenija vrsta zaštićenih područja u Crnoj Gori i ima ih 57. Najbrojniji spomenici prirode su plaže – 19, pojedinačna stabla kojih ima 14, parkova 7 i pećina 6. Ostala zaštićena područja ove vrste su: arboretum u Grahovu, brdo Spas, kompleks zelenih površina između tvrđava Forte Mare i Citadela, Gornjepoljski vir, Botanička bašta planinske flore Dulovine u Kolašinu, Kanjon rijeke Pive i Komarnice, sastojina lovora i oleandera iznad vrela Sopot kod Risna, poluostrvo Ratac sa Žutokrljicom, Đalovića klisura, jama Duboki do na Njegušima i kanjon Cijevne.

Dva lokaliteta u Bokokotorskom zalivu – Sopot i Dražin vrt nalaze se pod preventivnom zaštitom kao posebni rezervati prirode.

Izv.: Službeni list Crne Gore, br. 54/16 i 18/19, Zakon o zaštiti prirode, Podgorica. http://www.prirodainfo.me… Knežević