Bakterije, prokariotski mikroorganizmi, jednostavne morfološke građe. Najstariji su i najrasprostranjeniji oblici života na planeti Zemlji. Zbog izuzetno male veličine, potreban je mikroskop da bismo ih vidjeli. Karakteriše ih bogati diverzitet. U svijetu je opisano više od milion vrsta bakterija. Žive u svim ekosistemima, uključujući i one sa ekstremnim uslovima života. Njihova uloga ogleda se u dekompoziciji mineralnih nutrijenata, u stvaranju kiseonika, a poznati su i kao proizvođači organske materije u vodenim ekosistemima. Presudni su u biogeohemijskim ciklusima za recikliranje biogenih elemenata, kao što su: ugljenik (C), azot (N), sumpor (S) i drugi. Neke vrste u prirodi egzistiraju kao prirodni insekticidi, ubice biljnih štetočina. Imaju značajnu ulogu u bioremedijaciji, razgrađuju zagađivače životne sredine u manje toksične ili netoksične materije. Bakterije su organizmi koji mogu fiksirati azot iz atmosfere i prevesti ga u upotrebljivi oblik za biljke, zbog čega se primjenjuju kao biofertilizatori. Njihovi potencijali su nevjerovatni u sintezi antimikrobnih agenasa, enzima, raznih polimera i drugih metabolita, koji imaju široku primjenu u mnogim industrijama i biotehnološkim procesima.

U Crnoj Gori prva bakteriološka istraživanja vršena su u oblasti preventivne medicine i u te svrhe 1922. godine organizovana je Stalna bakteriološka stanica na Cetinju. Ubrzo, 1927. godine osniva se Higijenski zavod, koji prerasta u Institut za javno zdravlje Crne Gore (2004), koji se kroz Centar za medicinsku mikrobiologiju bavi dijagnostikom u otkrivanju uzročnika zaraznih i drugih bolesti prouzrokovanih bakterijama i drugim mikroorganizmima. Pored medicinskih istraživanja, šezdesetih godina prošlog vijeka ispituje se kvalitativni i kvantitativni sastav bakterija u vodenim ekosistemima Crne Gore sa sanitarno-epidemiološkog aspekta, a kao glavni parametri prate se indikatorske bakterije, koje pripadaju grupi koliforma, prije svega Escherichia coli i enterokoke. Ova istraživanja sprovodila su se najprije u tadašnjem Republičkom zavodu za zdravstvenu zaštitu Crne Gore u Titogradu, a kasnije u Republičkom hidrometerološkom zavodu u Titogradu.

Za potrebe zaštite biljaka u poljoprivredi, u okviru → Poljoprivrednog instituta u Titogradu (1961), današnjeg → Biotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore, ispituju se patogeni biljaka i razrađuju mjere zaštite protiv njih. Značajan doprinos za bakteriološko dijagnosticiranje domaćih životinja i ispitivanja bakteriološkog kvaliteta hrane za životinje i hrane životinjskog porijekla daje stručni kadar Specijalizovane veterinarske laboratorije u Podgorici, osnovane 2005. godine.

Sa osnivanjem Zavoda za biologiju mora (1961), prvog naučnoistraživačkog centra u Kotoru, ispituju se bakterije u morskim ekosistemima i njihova aktivnost u organskoj produkciji Jadranskog mora. Od tada se u Crnoj Gori bakteriologija razvija u pravcu ekološke mikrobiologije, odnosno ispitivanja diverziteta bakterijskih zajednica, fizioloških grupa bakterija i njihove aktivnosti, njihove vertikalne i horizontalne distribucije u Bokokotorskom zalivu i Jadranskom moru. Pionir u tim istraživanjima bila je → Bosiljka Ristanović sa saradnicima, koja je prve studije bakterijske flore sedimenata, sa posebnim osvrtom na sumporne i gvožđevite bakterije, u zalivu i kanalu Milena (Porto Milena) u blizini Ulcinja, publikovala 1966. godine. Osnivanjem Odsjeka za biologiju na → Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta Crne Gore (1991) crnogorski naučnici se povezuju sa istraživačima iz oblasti ekološke mikrobiologije iz regiona i širom Evrope kroz naučnoistraživačke projekte. Od posebnog značaja su bili: EULIMNOS, DRIMON i NEWEN i zahvaljujući sredstvima iz tih projekata i saradnji sa Univerzitetom u Hajdelbergu (Njemačaka) formirana je mikrobiološka laboratorija na fakultetu i JU Ekološko edukativni centar na Virpazaru (2008). Formiranju i razvoju mikrobiološke laboratorije na PMF-u u pogledu implementacije savremenih metoda i uključivanja mladih u istraživanja kroz master i doktorske studije značajan doprinos dali su: Dragutin Đukić, Svetlana Nikčević-Perović, Andrej Perović i Hener Hollert. Od 2004. godine pa do danas na Studijskom programu Biologija, bakteriologija se razvija u dva pravca: prvi u kome se bakterije koriste kao model organizmi u toksikološkim istraživanjima i ispitivanju antimikrobnih agenasa porijeklom iz biljaka sa crnogorskog područja i drugi, istraživanja filogenetskog diverziteta bakterijskih zajednica → Skadarskog jezera i Bokokotorskog zaliva.

Lit.: Bosiljka Ristanović, Bakterijska flora sedimenata dna u zalivu i kanalu Milena s posebnim osvrtom na sumporne i gvožđevite bakterije, Mikrobiologija, 3 (2), Beograd, 1966, str. 232–255. Rok Kostanjšek, Aleš Lapanje, Damjana Drobne, Svetlana Perović, Andrej Perović, Primož Zidar, Jasna Štrus, Henner Hollert & Gordan S. Karaman, Bacterial Community Structure Analyses to Assess Pollution of Water and Sediments in the Lake Shkodra/Skadar, Balkan Peninsula, Environmental Science and Pollution Research, 12 (6), Cham, Springer, 2005, str. 361–368. Svetlana Perović, Primjena integralnog pristupa i analiza diverziteta bakterijskih zajednica u procjeni ekotoksikološkog stanja Skadarskog jezera, Doktorska disertacija, Beograd, Univerzitet u Beogradu, Biološki fakultet, 2006, str. 1–120. Svetlana Perović, Andrej Perović, Lothar Erdinger & Henner Hollert, Assessment of the mutagenic potential of Skadar Lake sediments using the Salmonella microsomal assay, Arch. Biol. Sci., 65 (3), Belgrade, 2013, str. 1189–1194. Sandra Jokanović, Aleksandra Huter, Sandi Orlić, Bacterial Diversity of the Boka Kotorska Bay, The Boka Kotorska Bay Environment, Springer, Cham, 2016, str. 151–168. Svetlana Perović, Snežana Pantović, Andrej Perović, Vladimir Živković & Biljana Damjanović Vratnica, Evaluation of antimicrobial activity and activity on the autonomic nervous system of the lavender essential oils from Montenegro, Progress in Nutrition, 21 (3), 2019, str. 584–590.

S. Perović