Naslovnica udžbenika Botanika za IV razred usmjerenog srednjeg obrazovanja koju su napisali Marko Gvopzdenović i Vukić Pulević, izdanje iz 1985. godine.

Botanički udžbenici, udžbenici o grani biologije koja se bavi proučavanjem biljaka. Prvi pokušaji pisanja udžbenika botanike u Crnoj Gori zabilježeni su početkom XX vijeka, kada je učitelj Kosto Lučić dao na uvid Školskoj komisiji udžbenike botanike u rukopisu. Prvo je 1903. predao Botaniku za III razred osnovnih škola, a naredne godine Botaniku za III i IV razred osnovnih škola. Iako se u zapisnicima Komisije ne navodi da je udžbenik sa izvršenim korekcijama odbijen, njegova dalja sudbina se ne zna. Sljedeći, ali uspješan pokušaj pisanja udžbenika botanike u Crnoj Gori bio je skoro osamdeset godina kasnije. Ovog odgovornog i zahtjevnog posla prihvatila su se dva istaknuta biologa i botaničara, → Marko Gvozdenović i → Vukić Pulević. Njihovom saradnjom nastao je udžbenik Botanika za IV razred usmjerenog srednjeg obrazovanja (1981), prvi udžbenik sa ovim sadržajem u Crnoj Gori. Drugi udžbenik botanike u Crnoj Gori Osnovni praktikum iz Anatomije biljaka napisala je → Danijela Stešević (koautorstvo sa → Draganom Petrović (Purić), 2011), botaničarka stasala na → Biotehničkom fakultetu u Podgorici. Jelena Rakočević autorka je univerzitetskog udžbenika, Biocenologija, koji je objavljen krajem 2020. godine. Osim u udžbenicima botanike, botanički sadržaji su još u XIX vijeku bili u sastavu drugih udžbenika, kao na primjer čitanke za osnovnu školu Đura Popovića. Kasnije su ovi sadržaji sastavni dio udžbenika za osnovne škole, gimnazije i srednje stručne škole i to: Poznavanje prirode i društva, Poznavanje prirode, Zaštita životne sredine, Gajenje šuma, Suptropsko voćarstvo Jugoslavije za učenike poljoprivrednih škola, Biologija (koja je najčešće preštampavana od beogradskih i sarajevskih izdavača) i drugi, dok su danas sadržani u udžbenicima: Istražujem svoju okolinu, Priroda, Biologija, Od molekula do ćelije, Živi svijet oko nas, Vinogradarstvo, Opšte ratarstvo i drugim, koje priprema i izdaje → Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Crne Gore (ZUNS).

Lit.: Dušan Martinović & Marko Marković, Crnogorski udžbenici 1836–1981 – istorijski pregled sa bibliografijom, Titograd, Republički zavod za unapređenje školstva, 1982, str. 201. Vesna Martinović, Crnogorska bibliografija, I–9, Monografske publikacije 1986–1989, Cetinje, Centralna narodna biblioteka „Đurđe Crnojević”, 1995, str. 452. Milorad Milović, Crnogorska bibliografija, I–8, Monografske publikacije 1981–1985, Cetinje, Centralna narodna biblioteka „Đurđe Crnojević”, 1996, str. 488. Miloš Starovlah, Drago Boljević & Krsto Leković, Republički zavod za unapređenje školstva, Podgorica, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, 1997, str. 202–203. Milorad Milović, Crnogorska bibliografija, I–10, Monografske publikacije 1990–1994, Cetinje, Centralna narodna biblioteka „Đurđe Crnojević”, 1998, str. 486. Deset godina izdavaštva u Crnoj Gori 2006–2016, I–II, Cetinje, Nacionalna biblioteka „Đurđe Crnojević”, 2016. Milica Vušurović, Razvoj biološke misli u nastavi osnovnih i srednjih škola u Crnoj Gori u periodu 1934–1916, Magistarski rad, Podgorica, Univerzitet Crne Gore, Prirodno-matematički fakultet, 2019, str. 104.

Izv.: Krsto Leković, Bibliografija zavoda za udžbenike i nastavna sredstva 1993–2001, Podgorica, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, 2002, str. 200. https://www.zuns.me… Vušurović